CDQ2A100-150DCZ-M9PZ
Product ID:392768
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2A100-150DCZ-M9PZ
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection and control.
  • 2Double-acting design ensures efficient operation in both directions.
  • 3Standard 150mm stroke with rubber bumper for smooth cushioning.
  • 4Solid-state auto switch with indicator light for reliable feedback.
  • 54-sided auto switch mounting groove for flexible installation options.
Product Details
CDQ2A100-150DCZ-M9PZ
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Auto Switch Mounting Groove
4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cushion
With Rubber Bumper
Action
Double Acting
Cylinder Stroke
Standard Stroke 150 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 100 mm