CDQ2A100-200DCZ-M9NVL3
Product ID:384059
Updated: 2026/5/12
SMC CDQ2A100-200DCZ-M9NVL3
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection and control.
  • 2Double-acting design ensures efficient operation in both directions.
  • 3Equipped with solid-state auto switches (NPN) for reliable feedback.
  • 4Rubber bumper cushioning for smooth and quiet operation.
  • 54-sided auto switch mounting groove for flexible installation options.
Product Details
CDQ2A100-200DCZ-M9NVL3
Number Of Auto Switches
3 Pcs.
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (NPN), Perpendicular, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Auto Switch Mounting Groove
4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cushion
With Rubber Bumper
Action
Double Acting
Cylinder Stroke
Standard Stroke 200 mm
Bore Size
Bore Size 100 mm