CDQ2A100-275DCZ
Product ID:392591
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2A100-275DCZ
Key Features
  • 1Double-acting design for efficient bidirectional operation.
  • 2Built-in magnet for easy sensor mounting and position detection.
  • 3100mm bore size and 275mm stroke for powerful and precise movement.
  • 4Rubber bumper cushioning ensures smooth and quiet operation.
  • 54-sided auto switch mounting groove for flexible sensor installation.
Product Details
CDQ2A100-275DCZ
Auto Switch
Without Auto Switch
Auto Switch Mounting Groove
4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cushion
With Rubber Bumper
Action
Double Acting
Bore Size
Bore Size 100 mm