CDQ2A100-35DMZ-M9N
Product ID:384062
Updated: 2026/5/12
SMC CDQ2A100-35DMZ-M9N
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 2100mm bore size provides high force output for heavy-duty applications.
  • 3Standard 35mm stroke ensures reliable and consistent performance.
  • 4Solid-state auto switch (NPN) with indicator light for easy monitoring.
  • 5Versatile mounting options with both ends tapped style for flexible installation.
Product Details
CDQ2A100-35DMZ-M9N
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (NPN), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 35 mm
Bore Size
Bore Size 100 mm