CDQ2A100-40DZ-F79L
Product ID:300908
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2A100-40DZ-F79L
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position detection in automation systems.
  • 2100 mm bore size and 40 mm stroke for powerful and precise motion control.
  • 3Solid-state auto switch with indicator light for easy monitoring and feedback.
  • 4Durable construction with both ends tapped style for versatile mounting options.
  • 53-wire (NPN) configuration with 3m lead wire for flexible installation and connectivity.
Product Details
CDQ2A100-40DZ-F79L
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (NPN), In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 40 mm
Bore Size
Bore Size 100 mm