CDQ2A100-50DMZ-M9NL
Product ID:384506
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2A100-50DMZ-M9NL
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position detection in automation systems.
  • 2100 mm bore size and 50 mm stroke for powerful and precise linear motion.
  • 3Solid-state auto switch with indicator light for easy monitoring and control.
  • 4Rod end male thread (M) for versatile mounting and integration.
  • 5Durable construction with Rc/M thread ports for secure connections.
Product Details
CDQ2A100-50DMZ-M9NL
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (NPN), In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 50 mm
Bore Size
Bore Size 100 mm