CDQ2A100-50DZ-M9BL
Product ID:392744
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2A100-50DZ-M9BL
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position detection in automation systems.
  • 2100mm bore size provides high force output for heavy-duty applications.
  • 3Standard 50mm stroke ensures precise and consistent linear motion.
  • 4Solid-state auto switch with DC24V support for easy integration and control.
  • 5Durable construction with both ends tapped style for versatile mounting options.
Product Details
CDQ2A100-50DZ-M9BL
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 50 mm
Bore Size
Bore Size 100 mm