CDQ2A100TN-200DCZ-M9PSAPC
Product ID:384284
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2A100TN-200DCZ-M9PSAPC
Key Features
  • 1Double-acting design for efficient bidirectional operation.
  • 2Built-in solid-state auto switches with pre-wired M8-3 pin connectors for easy installation.
  • 3NPT port threads ensure secure and leak-free connections.
  • 4100mm bore size and 200mm stroke for robust performance in industrial applications.
  • 5Rubber bumper cushioning for smooth and quiet operation.
Product Details
CDQ2A100TN-200DCZ-M9PSAPC
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Auto Switch Mounting Groove
4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cushion
With Rubber Bumper
Action
Double Acting
Cylinder Stroke
Standard Stroke 200 mm
Port Thread Type
NPT
Bore Size
Bore Size 100 mm