CDQ2A100TN-40DMZ
Product ID:301090
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2A100TN-40DMZ
Key Features
  • 1Built-in magnet for easy sensor mounting and reliable position detection.
  • 2100mm bore size delivers high force output for heavy-duty applications.
  • 3NPT port threads ensure secure and leak-free air connections.
  • 4Rod end male thread (M) allows for versatile mounting and integration.
  • 5Auto switch mounting grooves on multiple sides for flexible sensor installation.
Product Details
CDQ2A100TN-40DMZ
Auto Switch
Without Auto Switch
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 40 mm
Port Thread Type
NPT
Bore Size
Bore Size 100 mm