CDQ2A12-10DCZ-M9PWVZS
Product ID:384529
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2A12-10DCZ-M9PWVZS
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable sensor detection in automation systems.
  • 212mm bore size with 10mm standard stroke for compact and precise motion control.
  • 3Includes a solid-state auto switch with a 2-color indicator for easy monitoring.
  • 4Rubber bumper option reduces noise and vibration during operation.
  • 5Versatile mounting options with tapped ends for flexible installation.
Product Details
CDQ2A12-10DCZ-M9PWVZS
Number Of Auto Switches
1 pc.
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), Perpendicular, Lead Wire :5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
With Rubber Bumper
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 10 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 12 mm