CDQ2A12-10DZ-M9BWVMS
Product ID:393199
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2A12-10DZ-M9BWVMS
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 212mm bore size and 10mm standard stroke for compact and efficient operation.
  • 3Solid-state auto switch with 2-color indicator for easy monitoring and control.
  • 4Durable construction with both ends tapped style for versatile mounting options.
  • 5DC24V compatible (10~28V range) with 1m lead wire for flexible installation.
Product Details
CDQ2A12-10DZ-M9BWVMS
Number Of Auto Switches
1 pc.
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, Perpendicular, Lead Wire :1m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 10 mm
Bore Size
Bore Size 12 mm