CDQ2A12-10DZ-M9PWVLS
Product ID:392696
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2A12-10DZ-M9PWVLS
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position detection in automation systems.
  • 2Compact 12mm bore size with a standard 10mm stroke for precise movement.
  • 32-color indicator solid-state auto switch with 3m lead wire for easy monitoring.
  • 4Durable construction with both ends tapped for versatile mounting options.
  • 5Compatible with DC 5V, 12V, and 24V power supplies for flexible integration.
Product Details
CDQ2A12-10DZ-M9PWVLS
Number Of Auto Switches
1 pc.
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), Perpendicular, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 10 mm
Bore Size
Bore Size 12 mm