CDQ2A12-10TZ-M9PWVLS
Product ID:392873
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2A12-10TZ-M9PWVLS
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 2Compact design with a 12mm bore and 10mm stroke for space-constrained applications.
  • 32-color indicator solid-state auto switch for easy monitoring and control.
  • 4Single-acting, spring-extend action ensures reliable retraction without external power.
  • 5Versatile mounting options with both ends tapped for flexible installation.
Product Details
CDQ2A12-10TZ-M9PWVLS
Number Of Auto Switches
1 pc.
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), Perpendicular, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ50 4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Action
Single Acting, Spring Extend
Cylinder Stroke
Standard Stroke 10 mm
Bore Size
Bore Size 12 mm