CDQ2A12-30DZ-XC85
Product ID:384020
Updated: 2026/5/12
SMC CDQ2A12-30DZ-XC85
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection and control.
  • 212mm bore size and 30mm stroke for compact yet powerful operation.
  • 3Food-grade grease (XC85) compliant for use in food machinery applications.
  • 4Dual-port design with Rc/M thread for easy installation and compatibility.
  • 5Auto switch mounting groove on multiple sides for flexible sensor placement.
Product Details
CDQ2A12-30DZ-XC85
Made To Order
Food Machine Grease Specifications
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Without Auto Switch
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 30 mm
Bore Size
Bore Size 12 mm