CDQ2A16-10SMZ-M9PVSAPCS
Product ID:392908
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2A16-10SMZ-M9PVSAPCS
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 2Single-acting, spring return design ensures quick and reliable operation.
  • 316mm bore size and 10mm standard stroke for compact and efficient performance.
  • 4Solid-state auto switch with M8-3 pin connector for easy integration and control.
  • 5Versatile mounting options with both ends tapped style for flexible installation.
Product Details
CDQ2A16-10SMZ-M9PVSAPCS
Number Of Auto Switches
1 pc.
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), Perpendicular, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ50 4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Action
Single Acting, Spring Return
Cylinder Stroke
Standard Stroke 10 mm
Bore Size
Bore Size 16 mm