CDQ2A16-15DCMZ-M9BAVL
Product ID:392789
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2A16-15DCMZ-M9BAVL
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 216mm bore size and 15mm standard stroke for compact yet powerful operation.
  • 4Rubber bumper and rod end male thread for enhanced durability and easy installation.
  • 5DC24V (10~28V) compatible auto switch with 3m lead wire for flexible connectivity.
Product Details
CDQ2A16-15DCMZ-M9BAVL
Auto Switch
Water Resistant 2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, Perpendicular, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Body Option
With Rubber Bumper And Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 15 mm
Bore Size
Bore Size 16 mm