CDQ2A16-15DMZ-V
Product ID:384414
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2A16-15DMZ-V
Key Features
  • 1Built-in magnet for easy sensor mounting and position detection.
  • 216mm bore size provides optimal force for compact automation tasks.
  • 3Standard 15mm stroke ensures precise and reliable linear motion.
  • 4Rod end male thread (M) for versatile mounting and integration.
  • 5Dual-sided auto switch mounting groove (Z) for flexible sensor installation.
Product Details
CDQ2A16-15DMZ-V
Auto Switch
Without Auto Switch
Rod End Bracket
Single Knuckle Joint
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 15 mm
Bore Size
Bore Size 16 mm