CDQ2A16-15DZ-M9BWVSAPC
Product ID:392557
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2A16-15DZ-M9BWVSAPC
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection and reliable operation.
  • 2Compact 16mm bore size with a standard 15mm stroke for space-saving applications.
  • 32-color solid-state auto switch with pre-wired M8-3 pin connector for easy installation.
  • 4Durable both ends tapped mounting style for versatile installation options.
  • 5DC24V compatible (10-28V range) with a 0.5m lead wire for flexible voltage requirements.
Product Details
CDQ2A16-15DZ-M9BWVSAPC
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 2-wire, Perpendicular, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 15 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 16 mm