CDQ2A16-30DZ-F7NJL-XB14
Product ID:392676
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2A16-30DZ-F7NJL-XB14
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 316 mm bore size and 30 mm standard stroke for versatile industrial applications.
  • 4Dual-port Rc/M thread type for easy integration into pneumatic systems.
Product Details
CDQ2A16-30DZ-F7NJL-XB14
Made To Order
Cylinder With Heat Resistant Auto Switch Φ16 To 63 Only
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Heat Resistant 2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (NPN), In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC20~26V)
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 30 mm
Bore Size
Bore Size 16 mm