CDQ2A16-30DZ-M9BM
Product ID:301032
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2A16-30DZ-M9BM
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection and reliable operation.
  • 216mm bore size and 30mm standard stroke for versatile applications.
  • 3Solid-state auto switch with indicator light for easy monitoring (DC10~28V).
  • 4Both ends tapped style for flexible mounting options in tight spaces.
  • 5Durable pneumatic design with Rc/M thread ports for secure connections.
Product Details
CDQ2A16-30DZ-M9BM
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :1m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 30 mm
Bore Size
Bore Size 16 mm