CDQ2A16-30DZ-XB14
Product ID:392751
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2A16-30DZ-XB14
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection.
  • 216mm bore size and 30mm standard stroke for versatile applications.
  • 3Heat-resistant auto switch (XB14) for reliable operation in high-temperature environments.
  • 4Both ends tapped style (A) for flexible mounting options.
  • 5Auto switch mounting groove on multiple sides for easy sensor installation.
Product Details
CDQ2A16-30DZ-XB14
Made To Order
Cylinder With Heat Resistant Auto Switch Φ16 To 63 Only
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Without Auto Switch
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 30 mm
Bore Size
Bore Size 16 mm