CDQ2A16-5DCZ-M9BVSDPC
Product ID:392940
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2A16-5DCZ-M9BVSDPC
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position detection in automation systems.
  • 2Compact 16 mm bore size with 5 mm stroke for precise linear motion control.
  • 3Solid-state auto switch with M12-4 pin connector for easy integration and DC24V compatibility.
  • 4Rubber bumper included for shock absorption and extended cylinder life.
  • 5Dual-sided auto switch mounting groove (桅12-桅25) for flexible installation options.
Product Details
CDQ2A16-5DCZ-M9BVSDPC
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M12-4 pin, With Indicator Light, 2-wire, Perpendicular, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Body Option
With Rubber Bumper
Cylinder Stroke
Standard Stroke 5 mm
Bore Size
Bore Size 16 mm