CDQ2A20-10DZ-M9BVLS
Product ID:392550
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2A20-10DZ-M9BVLS
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection and reliable operation.
  • 2Compact 20 mm bore size with a standard 10 mm stroke for space-saving applications.
  • 3Solid-state auto switch with indicator light for easy monitoring and control.
  • 4Durable construction with both ends tapped style for versatile mounting options.
  • 5Compatible with DC24V (10~28V) for flexible integration into various systems.
Product Details
CDQ2A20-10DZ-M9BVLS
Number Of Auto Switches
1 pc.
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, Perpendicular, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 10 mm
Bore Size
Bore Size 20 mm