CDQ2A20-10TZ-XC6
Product ID:384621
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2A20-10TZ-XC6
Key Features
  • 1Built-in magnet for easy sensor mounting and precise position detection.
  • 3Single-acting, spring extend action for reliable operation in compact spaces.
  • 420mm bore size and 10mm standard stroke for versatile industrial applications.
  • 5Both ends tapped style mounting for flexible installation options.
Product Details
CDQ2A20-10TZ-XC6
Made To Order
Retaining Ring,Piston Rod,Rod End Nut Made of Stainless Steel
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Without Auto Switch
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ50 4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Action
Single Acting, Spring Extend
Cylinder Stroke
Standard Stroke 10 mm
Bore Size
Bore Size 20 mm