CDQ2A20-15DCZ-M9BVL
Product ID:392872
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2A20-15DCZ-M9BVL
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position detection and automation integration.
  • 220 mm bore size and 15 mm stroke for compact yet powerful pneumatic operation.
  • 3Rubber bumper (Body Option C) ensures smooth and quiet cylinder movement.
  • 5Versatile mounting options with tapped ends and auto switch grooves for flexible installation.
Product Details
CDQ2A20-15DCZ-M9BVL
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, Perpendicular, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Body Option
With Rubber Bumper
Cylinder Stroke
Standard Stroke 15 mm
Bore Size
Bore Size 20 mm