CDQ2A20-20DMZ-W-M9PWL
Product ID:392874
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2A20-20DMZ-W-M9PWL
Key Features
  • 1Built-in magnet (D) for reliable position detection in automation systems.
  • 220mm bore size and 20mm standard stroke for compact yet powerful performance.
  • 3M9PWL auto switch with 2-color indicator and solid-state output for easy monitoring.
  • 4Double knuckle joint (W) for flexible mounting and alignment in tight spaces.
  • 5Rc/M thread ports and rod-end male thread (M) for secure and versatile connections.
Product Details
CDQ2A20-20DMZ-W-M9PWL
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Rod End Bracket
Double Knuckle Joint
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 20 mm
Bore Size
Bore Size 20 mm