CDQ2A20-20DZ-M9BALS
Product ID:392394
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2A20-20DZ-M9BALS
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position detection in automation applications.
  • 220mm bore and 20mm stroke for precise and efficient linear motion.
  • 3Water-resistant auto switch with 2-color indicator for easy monitoring.
  • 4Both ends tapped style for versatile mounting options in tight spaces.
  • 5Solid-state auto switch with 3m lead wire for flexible installation.
Product Details
CDQ2A20-20DZ-M9BALS
Number Of Auto Switches
1 pc.
Auto Switch
Water Resistant 2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 20 mm
Bore Size
Bore Size 20 mm