CDQ2A20-40DMZ-F7P
Product ID:300903
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2A20-40DMZ-F7P
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position detection in automation systems.
  • 220mm bore size and 40mm stroke for precise and efficient operation.
  • 3Solid-state auto switch with indicator light for easy monitoring and control.
  • 4Rod end male thread (M) for secure and versatile mounting options.
  • 5Durable construction with Rc/M thread ports for long-lasting performance.
Product Details
CDQ2A20-40DMZ-F7P
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
Rod End Male Thread
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 40 mm
Bore Size
Bore Size 20 mm