CDQ2A20-40DMZ-J79CS
Product ID:300919
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2A20-40DMZ-J79CS
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 220mm bore size and 40mm stroke for versatile industrial applications.
  • 3Solid-state auto switch with indicator light for easy monitoring and control.
  • 4Rod end male thread (M) for secure and flexible mounting options.
  • 5Durable pneumatic design with Rc/M thread ports for reliable performance.
Product Details
CDQ2A20-40DMZ-J79CS
Number Of Auto Switches
1 pc.
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Connector, With Indicator Light, 2-wire, Perpendicular, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Body Option
Rod End Male Thread
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 40 mm
Bore Size
Bore Size 20 mm