CDQ2A20-40DZ-F7BV
Product ID:300890
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2A20-40DZ-F7BV
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection and reliable operation.
  • 220mm bore size and 40mm standard stroke for versatile applications.
  • 3Solid-state auto switch with indicator light for easy monitoring (DC10~28V).
  • 4Both ends tapped style for flexible mounting options.
  • 5Durable construction with standard rod end female thread for longevity.
Product Details
CDQ2A20-40DZ-F7BV
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, Perpendicular, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 40 mm
Bore Size
Bore Size 20 mm