CDQ2A20-40DZ-F7NV
Product ID:300933
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2A20-40DZ-F7NV
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 220 mm bore size and 40 mm standard stroke for versatile applications.
  • 3Solid-state auto switch with NPN output for reliable signal transmission.
  • 4Dual-sided mounting groove (桅12-桅25) for flexible switch installation.
  • 5Compact design with Rc/M threaded ports for easy integration into pneumatic systems.
Product Details
CDQ2A20-40DZ-F7NV
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (NPN), Perpendicular, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 40 mm
Bore Size
Bore Size 20 mm