CDQ2A20-40DZ-F7PSAPC
Product ID:300910
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2A20-40DZ-F7PSAPC
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 2Solid-state auto switch with M8-3 pin connector for easy installation and reliable performance.
  • 320mm bore size and 40mm standard stroke for versatile industrial applications.
  • 4Durable pneumatic construction with both ends tapped for secure mounting.
  • 5Pre-wired connector and indicator light for quick setup and real-time monitoring.
Product Details
CDQ2A20-40DZ-F7PSAPC
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 40 mm
Bore Size
Bore Size 20 mm