CDQ2A20-40DZ-J79WL
Product ID:300922
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2A20-40DZ-J79WL
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection and reliable operation.
  • 220mm bore size and 40mm standard stroke for versatile applications.
  • 32-color solid-state auto switch with indicator light for easy monitoring.
  • 4Compatible with DC10~28V, offering flexible voltage options.
  • 5Durable design with both ends tapped style for secure mounting.
Product Details
CDQ2A20-40DZ-J79WL
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 40 mm
Bore Size
Bore Size 20 mm