CDQ2A20-40DZ-XB14
Product ID:384311
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2A20-40DZ-XB14
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection and control.
  • 220mm bore size and 40mm standard stroke for versatile applications.
  • 3Heat-resistant auto switch (XB14) ensures durability in high-temperature environments.
  • 4Both ends tapped style (A) for flexible mounting options.
  • 5Auto switch mounting groove (Z) allows easy installation on multiple sides.
Product Details
CDQ2A20-40DZ-XB14
Made To Order
Cylinder With Heat Resistant Auto Switch Φ16 To 63 Only
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Without Auto Switch
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 40 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 20 mm