CDQ2A20-50DMZ-XB14
Product ID:392650
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2A20-50DMZ-XB14
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise positioning and sensing applications.
  • 220mm bore size and 50mm standard stroke for versatile performance.
  • 3Rod end male thread (M) for easy installation and compatibility.
  • 4Heat-resistant auto switch (XB14) for reliable operation in high-temperature environments.
  • 5Dual-port design with Rc/M thread for flexible pneumatic connections.
Product Details
CDQ2A20-50DMZ-XB14
Made To Order
Cylinder With Heat Resistant Auto Switch Φ16 To 63 Only
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Without Auto Switch
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 50 mm
Bore Size
Bore Size 20 mm