CDQ2A20-50DZ-XC36
Product ID:384519
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2A20-50DZ-XC36
Key Features
  • 1Built-in magnet for easy sensor mounting and position detection.
  • 220mm bore size and 50mm stroke for reliable performance in automation.
  • 3Both ends tapped style (A) for versatile mounting options.
  • 4Auto switch mounting groove (Z) for flexible sensor installation.
  • 5Boss in rod side (XC36) for enhanced durability and customization.
Product Details
CDQ2A20-50DZ-XC36
Made To Order
With Boss In Rod Side
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Without Auto Switch
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 50 mm
Bore Size
Bore Size 20 mm