CDQ2A32-240DCZ-M9BL
Product ID:384422
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2A32-240DCZ-M9BL
Key Features
  • 132mm bore size and 240mm stroke for robust performance in industrial applications.
  • 2Double-acting action ensures efficient forward and return strokes.
  • 3Built-in magnet enables easy integration with position sensors.
  • 4Solid-state auto switch with indicator light for precise control and monitoring.
  • 5Rubber bumper cushioning for smooth operation and reduced impact noise.
Product Details
CDQ2A32-240DCZ-M9BL
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Auto Switch Mounting Groove
4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cushion
With Rubber Bumper
Action
Double Acting
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 32 mm