CDQ2A32-50DZ-XC2
Product ID:383982
Updated: 2026/5/12
SMC CDQ2A32-50DZ-XC2
Key Features
  • 1Built-in magnet for easy sensor mounting and position detection.
  • 232mm bore size and 50mm stroke for reliable performance in automation applications.
  • 3Extended rod end by 10mm (XC2 option) for customized mounting needs.
  • 4Auto switch mounting groove on multiple sides for flexible sensor installation.
  • 5Both ends tapped style (A) for versatile mounting options in tight spaces.
Product Details
CDQ2A32-50DZ-XC2
Made To Order
Length of Rod End Extended By 10 mm (Foot Style, Rod Side Flange Only)
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Without Auto Switch
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 50 mm
Bore Size
Bore Size 32 mm