CDQ2A32F-40DZ-M9P
Product ID:392925
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2A32F-40DZ-M9P
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position detection in automation systems.
  • 232 mm bore size and 40 mm standard stroke for versatile industrial applications.
  • 3Solid-state auto switch with PNP output (3-wire) for easy integration with control systems.
  • 4Durable construction with both ends tapped style for flexible mounting options.
  • 5Includes indicator light and 0.5m lead wire for convenient installation and monitoring.
Product Details
CDQ2A32F-40DZ-M9P
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 40 mm
Port Thread Type
Built-in One-touch Fittings
Bore Size
Bore Size 32 mm