CDQ2A40-100DMZ-W
Product ID:392931
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2A40-100DMZ-W
Key Features
  • 1Built-in magnet for easy sensor mounting and reliable position detection.
  • 240mm bore size and 100mm stroke for powerful and precise linear motion.
  • 3Double knuckle joint (W) for flexible mounting and alignment in tight spaces.
  • 4Auto switch mounting groove on multiple sides for versatile sensor installation.
  • 5Rod end male thread (M) for secure and adaptable connection to machinery.
Product Details
CDQ2A40-100DMZ-W
Auto Switch
Without Auto Switch
Rod End Bracket
Double Knuckle Joint
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 100 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 40 mm