CDQ2A40-100DMZ-W-M9NWL
Product ID:392755
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2A40-100DMZ-W-M9NWL
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 240 mm bore size and 100 mm standard stroke for versatile applications.
  • 3Double knuckle joint (W) for flexible mounting and alignment.
  • 4Solid-state auto switch (M9NWL) with 2-color indicator for easy monitoring.
  • 5Rc/M threaded ports and rod-end male thread for secure connections.
Product Details
CDQ2A40-100DMZ-W-M9NWL
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (NPN), In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Rod End Bracket
Double Knuckle Joint
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 100 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 40 mm