CDQ2A40-100DMZ-XC85
Product ID:392930
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2A40-100DMZ-XC85
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation applications.
  • 240mm bore size and 100mm stroke for reliable performance in industrial settings.
  • 3Food-grade grease specifications (XC85) ensure compliance with hygiene standards.
  • 4Rod end male thread (M) for easy installation and compatibility with various setups.
  • 5Auto switch mounting groove on multiple sides for flexible sensor placement.
Product Details
CDQ2A40-100DMZ-XC85
Made To Order
Food Machine Grease Specifications
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Without Auto Switch
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 100 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 40 mm