CDQ2A40-100DZ-XC9
Product ID:384176
Updated: 2026/5/12
SMC CDQ2A40-100DZ-XC9
Key Features
  • 1Built-in magnet for easy sensor mounting and position detection.
  • 2Adjustable stroke feature (XC9) for flexible and precise control.
  • 340mm bore size and 100mm standard stroke for robust performance.
  • 4Dual-port design with Rc/M thread for versatile connectivity.
  • 5Auto switch mounting groove on multiple sides for convenient installation.
Product Details
CDQ2A40-100DZ-XC9
Made To Order
Adjustable Stroke Cylinder/Adjustable Retraction Type
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Without Auto Switch
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 100 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 40 mm