CDQ2A40-125DCMZ-M9PAMAPC
Product ID:384359
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2A40-125DCMZ-M9PAMAPC
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection, enhancing automation accuracy.
  • 2Double-acting design ensures efficient operation in both extending and retracting strokes.
  • 44-sided auto switch mounting groove offers flexible installation options.
  • 5Pre-wired connector (M8-3 pin) and 1m lead wire for easy and quick setup.
Product Details
CDQ2A40-125DCMZ-M9PAMAPC
Auto Switch
Water Resistant 2-color Indicator, Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :1m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
Rod End Male Thread
Cushion
With Rubber Bumper
Cylinder Stroke
Standard Stroke 125 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 40 mm