CDQ2A40-125DCZ-XC88
Product ID:393115
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2A40-125DCZ-XC88
Key Features
  • 140mm bore size for robust performance in industrial applications.
  • 2Double-acting action ensures efficient forward and return strokes.
  • 3SUS304 stainless steel rod for enhanced durability and corrosion resistance.
  • 4Rubber bumper cushioning for smooth operation and reduced impact noise.
  • 54-sided auto switch mounting groove for flexible sensor installation.
Product Details
CDQ2A40-125DCZ-XC88
ParameterValueParameterValue
Rod Material
SUS304
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Without Auto Switch
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cushion
Rubber Bumper
Cylinder Stroke
Standard Stroke 125 mm
Port Thread Type
Rc
Bore Size
Bore Size 40 mm