CDQ2A40-125DCZ-XC89
Product ID:393121
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2A40-125DCZ-XC89
Key Features
  • 140mm bore size for powerful and precise linear motion control.
  • 2125mm standard stroke length suitable for a wide range of applications.
  • 3Double-acting action ensures efficient operation in both directions.
  • 4Rubber bumper cushioning for smooth and quiet end-of-stroke damping.
  • 54-sided auto switch mounting groove for flexible sensor installation.
Product Details
CDQ2A40-125DCZ-XC89
ParameterValueParameterValue
Rod Material
S45C
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Without Auto Switch
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cushion
Rubber Bumper
Cylinder Stroke
Standard Stroke 125 mm
Port Thread Type
Rc
Bore Size
Bore Size 40 mm