CDQ2A40-150DCMZ-F7BVL
Product ID:392522
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2A40-150DCMZ-F7BVL
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 2Double-acting design ensures efficient operation in both directions.
  • 340mm bore size and 150mm stroke for robust performance in industrial applications.
  • 4Solid-state auto switch with indicator light for reliable feedback and control.
  • 54-sided auto switch mounting groove for flexible installation options.
Product Details
CDQ2A40-150DCMZ-F7BVL
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, Perpendicular, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Body Option
Rod End Male Thread
Cushion
With Rubber Bumper
Cylinder Stroke
Standard Stroke 150 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 40 mm