CDQ2A40-150DCMZ-F7BVL-X271
Product ID:384320
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2A40-150DCMZ-F7BVL-X271
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise positioning and sensing in automation applications.
  • 2Double-acting action ensures efficient operation in both directions.
  • 3Fluoro rubber seals enhance durability and resistance to harsh environments.
  • 4Solid-state auto switch with indicator light for reliable position detection.
  • 54-sided auto switch mounting groove for flexible sensor installation.
Product Details
CDQ2A40-150DCMZ-F7BVL-X271
Made To Order
Fluoro Rubber Seals
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, Perpendicular, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Body Option
Rod End Male Thread
Cushion
With Rubber Bumper
Cylinder Stroke
Standard Stroke 150 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 40 mm