CDQ2A40-150DCZ-M9BAL-XC6
Product ID:384478
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2A40-150DCZ-M9BAL-XC6
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 2Double-acting design ensures efficient operation in both directions.
  • 5Rubber bumper cushioning for smooth and quiet operation, reducing impact at stroke ends.
Product Details
CDQ2A40-150DCZ-M9BAL-XC6
Made To Order
Retaining Ring,Piston Rod,Rod End Nut Made of Stainless Steel
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Water Resistant 2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cushion
With Rubber Bumper
Cylinder Stroke
Standard Stroke 150 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 40 mm