CDQ2A40-15DMZ-XC8
Product ID:392613
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2A40-15DMZ-XC8
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection.
  • 240mm bore size for robust performance in industrial applications.
  • 3Standard 15mm stroke with adjustable extension for flexible use.
  • 4Rod end male thread for easy installation and compatibility.
  • 5Auto switch mounting groove on multiple sides for versatile sensor placement.
Product Details
CDQ2A40-15DMZ-XC8
Made To Order
Adjustable Stroke Cylinder/Adjustable Extension Type
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Without Auto Switch
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 15 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 40 mm